art hospita
Koza Hair Transplant
l
KOZA

Medikal Estetik
Kimyasal Peeling

Günümüzde hem kozmetik hem de terapötik amaçla yaygın olarak kullanılan kimyasal peeling deriye çeşitli kimyasal maddeler uygulanarak dermis ve epidermiste makroskopik ve mikroskopik düzeyde degişiklikler oluşturulmasıını sağlayan bir yöntemdir.
Kimyasal peelingin bir çok endikasyonu olmasına rağmen en sık güneş lekeleri ve yaşlanmaya bağlı meydana gelen degişikliklerin tedavisinde kullanılmaktadır. Yaşlı ve güneş lekeleri olan bir deride en onemli bulgu elastozistir.
Elastozis, dermal kollajenin yerini yoğun miktarda kalın ve düzensiz elastik fibrillerin aldığı dejeneratif bir olayı temsil eder. Elastozis arttıkça, bununla orantılı olarak kollajen miktarında da azalma meydana gelir. Bu durumda dermisteki fibröz ağ viskoelastik özelliğini kaybeder ve gerilmeye karşı direnç azalır. Bir başka değişiklik kan damarlarının düzensizleşmesidir.

Epidermis ve üst dermiste etkili kimyasal peeling uygulamalarından sonra bu bölgelerde kontrollü bir kimyasal yanık oluşur. Bu bölgelerden hasarlı elastotik tabakalar uzaklaştırılırken bunların yerini yeni üretilen kollajen alır. Peelingden 48 saat sonra alınan biyopsilerde epidermiste papiller dermise kadar uzanan bir keratokoagulasyon nekrozu ve bunun çevresinde inflamatuar bir reaksiyon görülür. Epidermal rejenerasyon 48 saat sonra başlar ve ortalama 7 günde tamamlanır. Dermal rejenerasyon ise daha geç meydana gelir. 3 ay sonra alınan biyopsilerde peeling öncesi dağınık ve düzensiz görünümde olan kollajenin hem miktannm arttığı hem de katı ve kompact bir hal aldığı görülür. Üst dermiste yaklaşık 2-3 mm kalınlığında düzenli bir dizilim gösteren dermal fibril demetleri oluşur.

Peeling sonrasi meydana gelen bu histopatolojik değişiklikler genellikle 15-20 yıl devam ederken, bazı kişilerde ömür boyu kalıcı da olabilmektedir .

 

alt
alt

Copyright Koza Saç Ekimi Medikarahan Özel Sağlık Hizmetleri Ltd. Şti Şirketine Bağlı Olarak Sağlık Turizmi Hizmeti Vermektedir. 
info@kozasacekimi.com  Telefon: 0216 368 39 33 . Web Tasarımı:Teknet Tasarım

Önemli: * Saç ekimi uygulamalarımız anlaşmalı olduğumuz hastanelerde yapılmaktadır. Gizlilik Politikası ve Tüketici Hakları Bu sitenin içeriği, tıbbi ve cerrahi estetik konularında bilgi edinmek isteyen kullanıcıları bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır.Sitede yer alan bilgiler hiçbir zaman bir hekim tedavisinin veya konsültasyonunun yerini alamaz. Site içeriği kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemizde anlatılan tüm cerrahi işlemler bilgi, yorum ve görüntüler, kişileri bilgilendirme amaçlı olup; reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır.