art hospita
Koza Hair Transplant
l
KOZA
Saç ekimi

Saç ekimi nedir?

Karmaşık yapıların bir araya gelmesi diye basit bir şekilde tanımlayabileceğimiz insan bedeninin sosyal alanda en çarpıcı, göz alıcı bölümünü saçlar oluşturur.

 

Saç en temel anlamıyla birbirine sülfür köprüleri ile bağlanmış keratin molekülleridir. Saçlarımızdaki herhangi bir değişiklik sırasında bu sülfür köprüler kırılır. Bu kırılım saçtaki değişikliklere neden olur. Keratin hücrelerinin yığılmasıyla meydana gelmiş saç tellerinin temel besin kaynağı proteindir.

 

Tıpkı insan bedeni gibi saç telleri de doğar, yaşar ve ölürler. Fakat bu süreç öyle bir süreklilikle kendini gösterir ki, mevcut güçlü bir yapıda gerçekleşen günlük saç teli ölümleri bizlerin pek fark edemediği ya da önemsemediği hadiseler olarak kendilerini gösterir.

 

Bu saç teli ölümleri yani saç dökülmesi ciddi miktarlara ulaştığında önce kısmi sonra ise daha büyük boyutlarda kelliğe neden olur.

 

Günümüzde pek çok insan, saç dökülmeleri ve kellik sorunuyla karşı karşıya kalabiliyor. Bu durumuna yol açan nedenler, genetik yatkınlıklar, fizyolojik ya da psikolojik kökenli sorunlar gibi pek çok farklı kanaldan olabiliyor ve bu durum sağlıklı bir dış görünüşle hayatını sürdürmek isteyen bireyde kimi zaman rahatsız edici boyutlara ulaşabiliyor.

 

İşte bu soruna kalıcı çözüm getirebilmek için ilk çalışmalar 1940’lı yıllarda başlamış, 1970’li yıllarda saç ekimi işleminin kuralları yayınlanmış, 1998 yılında ise folliküler ünite nakli ile tamamen doğal saç ekiminin yapılabileceğinin temelleri, yayınlanan makalelerle anlatılmıştır.

 

2002 yılından itibaren ise FUE denilen saçların birer birer alındığı yeni bir saç ekimi metodu tanımlanmış, 2005 yılında bu yöntem için kimlerin uygun olduğu ve sınırları netleşmiştir.

 

Farklı teknikleri olmakla beraber saç ekimi en temelde kıl kökü (graft) nakli olarak adlandırılabilir. Saç ekimi, saçların yoğun olduğu bölgelerden (ense ve yan kısım) alınan saç köklerinin daha seyrek olan boş bölgelere ekilmesi işlemidir. Saç ekimi kişinin kendi dokusunun başka bir bölüme aktarılması şeklinde yapılan bir organ naklidir.

 

Uzmanlar tarafından, uygun koşullarda gerçekleştirilmiş bir nakil sonucunda günümüzde kellik bir sorun olmaktan çıkmıştır.

İlgili yazılar:
Saç ekimi nedir, neden yapılır?
Saç dökülmesinin psikolojik boyutu
Saç ekimi yöntemleri – FUE ve FUT
Saç muayenesi ve analizi nasıl yapılır?
Saç ekimi sonrası bakım ve iyileşme süreçleri
Saç ekimi fiyatları


 

konsultasyon sizi arayalım ister misiniz
 

alt
alt

Copyright Koza Saç Ekimi Medikarahan Özel Sağlık Hizmetleri Ltd. Şti Şirketine Bağlı Olarak Sağlık Turizmi Hizmeti Vermektedir. 
info@kozasacekimi.com  Telefon: 0216 368 39 33 . Web Tasarımı:Teknet Tasarım

Önemli: * Saç ekimi uygulamalarımız anlaşmalı olduğumuz hastanelerde yapılmaktadır. Gizlilik Politikası ve Tüketici Hakları Bu sitenin içeriği, tıbbi ve cerrahi estetik konularında bilgi edinmek isteyen kullanıcıları bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır.Sitede yer alan bilgiler hiçbir zaman bir hekim tedavisinin veya konsültasyonunun yerini alamaz. Site içeriği kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemizde anlatılan tüm cerrahi işlemler bilgi, yorum ve görüntüler, kişileri bilgilendirme amaçlı olup; reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır.