art hospita
Koza Hair Transplant
l
KOZA
YÜZ GERME ve BOYUN GERMEYüz germe ameliyatı tıp literatüründeki adı ile "rhytidectomy" yüz ve boyun derisindeki sarkıklığı, çizgileri ve çene altındaki yağlanmayı ortadan kaldırmaya yönelik bir ameliyattır.

Yüz ve boyun derisinde sarkıklık oluşmaya başlamış, genellikle 40 yaş üstü erkek ya da bayan hastalar bu ameliyat için uygundur. Yüzün daha genç ve canlı olabilmesi için beraberinde burun ve göz kapakları estetiği, alın germe, kaş kaldırma, dolgu maddesi ya da yağ enjeksiyonu ve peeling (mekanik, kimyasal, lazer) yapılabilir.Yüz estetiği ameliyatlarında hastanın tam olarak ne istediği biz plastik cerrahlar için oldukça önemlidir. Bu nedenle ameliyat öncesi hastanın mutlaka öncelikle kendi kendine sonrasında bizimle bu konuda konulması ve fikir birliğine varılması, hastanın sonuçlar hakkında bilgilendirilmesi gerekir.

Sigara içen hastalarımızın ameliyat öncesi mutlaka en az 2 hafta süre ile sigarayı bırakması, devamlı kullandığı vitamin ve kan sulandırıcı ilaçlar hakkında doktorunu bilgilendirmesi gerekir.

Ameliyat hastane koşullarında çoğunlukla genel anestezi altında olmak kaydıyla bazı durumlarda intravenöz sedasyon (damar yolu ile uyutma) ile de yapılabilir. Ameliyat süresi ortalama 2-4 saattir. Hastanede 1-2 gece kalınır. Yüz germe ameliyatı sonrasında saçlı deri içinde, kulak önünde ve arkasında gizlenen ve zamanla daha az belirgin hale gelen iz oluşabilir. Çene altına yönelik ameliyatlarında çene altında 3-4 cm'lik bir iz kalabilir.

Ameliyat sonrasında yüzde genel bir şişme, morarma, uyuşukluk ve gerginlik olabilir. Ameliyat sırasında yüz sinirleri hafif derecede etkilenebileceğinden, yüzde hafif asimetriler oluşabilir, ancak bu asimetriler ameliyat sonrası dönemde kendiliğinden geçer. Gözler, burun ve ağız bölgesi açık kalacak şekilde sargı uygulanır. Sargı ameliyat sonrası ikinci günde açılır ve pansuman değişiminden sonra gerekirse yeniden konur. Dikişler 5-7 gün sonra alınır.

Hastalar ameliyat sonrası ortalama 10 gün sonra sosyal hayatına geri dönebilir. Yaklaşık 1 ay süre ile ağır egzersizlerden kaçınması, ameliyat sonrası dönemde mutlaka güneş koruyucu kullanması hastalarımıza önerilmektedir.

Alın ve şakak germe (kaş kaldırma) ameliyatı

Alın çizgileri kişiden kişiye derinliği ve uzunluğu farklı olmak üzere yatay olarak ve kaşlar arasında ise dikey olarak herkeste mevcuttur. Alın derisi de yüzde olduğu gibi yaşın ilerlemesi ile gevşeyerek sarkmaya başlar, kaşlar düşer ve çizgiler derinleşir. Kaşlarla birlikte kaşların altındaki doku de sarkarak göz kapakları üzerine yığılma yapar. Bu durum kişide kimi zaman yorgun ve yaşlı kimi zaman ise mahzun bir ifade yaratır.

Bu ameliyat 30-35 yaş üstü ameliyat olmasına engel herhangi bir sağlık problemi olmayan tüm erkek ve kadın hastalara uygulanabilir. Alın germe ameliyatı ile alındaki çizgiler daha az belirgin hale gelir ve aşağıya doğru yer değiştirmiş kaşlar kaldırılır. Bu yeni görüntü hastanın daha genç bir bakışa sahip olmasını ve yorgun ifadesinden kurtulmasını sağlar. Sarkmış olan kaşların kaldırılması kişiye daha genç ve canlı bakışlar kazandırır. Gözlerin yanlarındaki kaz ayakları olarak ifade ettiğimiz çizgiler de bu ameliyatta azalır. Alın cildinin çok gevşek olduğu durumlarda fazla olan cilt çıkartılır. Bu şekilde cilt çıkartılması gereken durumlarda saç çizgisinin 4-5 cm. gerisinde oluşacak dikiş izi saçın içinde kalacağından belirgin olmaz. Cilt çıkartılan hastalarda saçlı deride geçici his kaybı olabilir. Kaş kaldırma ameliyatı ile alın germe ameliyatı kombine ameliyatlardır. Alın germe yapılan hastalarda ayrıca kaş kaldırma ameliyatına gerek yoktur. Ancak kaş kaldırma ameliyatı tek başına yapılabilir.

Alın germe ameliyatı endoskopik yöntemle ya da klasik yöntemle yapılabilmektedir. Alın derisi fazla gevşek olmayıp doku çıkarılması gerekmeyen hastalarda saç çizgisinin gerisinden, 3- 4 adet yaklaşık 2 cm'lik kesi yapılır. Bu yöntemde ameliyat sonrası dönemde saçlı deride his kaybı olmamakta ya da çok az olmaktadır. Ameliyat hastane koşullarında, ameliyathanede yapılır. Hastalara genel anestezi ya da lokal anestezi ve intravenöz sedasyon (damar yolu ile uyutma) yöntemi uygulanır. Ameliyat yaklaşık 2 saat kadar sürer. Hastalarımız aynı gün eve gidebilirler ya da bir gece hastanede kalması gerekebilir. Diğer estetik ameliyatları ile birlikte alın germe ve kaş kaldırma ameliyatı aynı anda yapılabilir.

Ameliyat sonrası hastaya alın ve saçlı bölgeyi içeren bir bandaj uygulanır. Buz uygulaması yapılabilir. Erken dönemde hastalarda genellikle ciddi bir sıkıntı olmamakla beraber alın bölgesi ve gözlerin etrafında şişlik ve morarma olabilir. Uyuşukluk ve gerginlik hissi olabilir. Bunlar günler içinde kendiliğinden geçer. Ameliyattan 2 gün sonra sargı açılır, saçlar yıkanır ve pansuman yapılır. Hastaya evde saçlarını yıkaması için önerilerde bulunulur ve yaklaşık 10. günde dikişler alınır. Ameliyattan sonraki 3 hafta boyunca hastadan sigara içmemesi istenir.

Bu dönemde mümkün olduğunca güneşten korunmalı ve yüksek faktörlü güneş koruyucu krem kullanması önerilir.
Ameliyat sonrası kişi ortalama 10. günden itibaren işine dönebilir ve makyaj yapabilir. Ameliyattan sonra güneş koruyucu kullanması, yaklaşık 2 ay süre ile ağır egzersizlerden kaçınması önerilir.

ENDOSKOPİK YÜZ GERME

Endoskopik yöntemle yüz germe kamera yardımı ile saçlı deride ve ağız içinde yapılan kesilerden girilerek alın, kaş, şakak, orta yüz, ağız köşesi bölgelerinde kas ve dokularının doğal yerlerine yerleştirilmesi ve sıkılaştırılması işlemidir.

Saçlı deri içinde yapılan 1-2 cmlik kesiler ile özel kanüller ve kamera yardımı ile yapılan yüz germe ameliyatıdır. Endoskopik yüz germe ameliyatında alın gerilebilir, kaş kaldırılır, her iki kaş arasında kaşımızı çatma sırasında oluşan çizgiler düzeltilir. Ayrıca yanak dokusu yukarı kaldırılarak elmacık kemikleri üzerinde dolgunluk sağlanır. Bu genç bir yüz ifadesi için oldukça önemlidir.

Endoskopik orta yüz germe ile birlikte, klasik yüz germe ameliyatı da yapılabilir. Endoskopik orta yüz germe ve klasik açık yüz germe aynı anda yapıldığında hem alın, hem orta yüz hem de yanakların alt kısmı ile boyuna gerdirme yapılmış olur. Ayrıca aynı operasyonda göz kapağı estetiği, yağ enjeksiyonu veya diğer estetik operasyonlar da yapılabilir.

Endoskopik orta yüz germe, genel anestezi altında ameliyathane koşullarında yapılır. Operasyon süresi ortalama 2-3 saattir.

Saçlı deri içinde kesi yapıldığı için belirgin bir iz olmaz. Saçlı deri içinde vida kullanılmışsa vidalar bir ay sonunda alınır. Bu işlem lokal anestezi altında yapılan kısa ve ağrısız bir işlemdir.

Operasyon sonrası yüzde şişlik ve göz etraflarında morluk oluşabilir. Ancak bu durum günler içinde azalarak geçer. Kişi yaklaşık 10 gün sonra sosyal hayatına dönebilir ve makyaj yapabilir.

Bu ameliyatın sonucunu tam görebilmek için 2–3 ay geçmesi gerekir. Bu sürenin sonunda yüz dokusu son halini alır.


Yüz ve Boyun Germe Ameliyatının Riskleri


Kanama: Genellikle aspirin kullanımına bağlı oluşabilecek bir komplikasyondur ve dren kullanımı ve baskılı bandaj ile önlenebilir.

Enfeksiyon: Yüz operasyonlarından sonra enfeksiyon nadiren karşılaşan bir durumdur. Antibiyotik kullanımı ile önlenebilir.

İz kalması: Klasik yüz germe operasyonundan sonra genellikle gizlenebilen bölgelerde ve giderek daha az belirgin bir hal alan bir iz olsa da sigara içen kişilerde belirgin bir iz kalma olasılığı vardır.

Asimetriler:
Normalde hiçbir insan vücudu tam olarak simetrik değildir. Ameliyat sonrası oluşabilecek hafif asimetriler de yüzün son halini almasından sonra revize edilebilir.

Sinir Yaralanmaları:
Derin dokularda oluşabilecek hasarlar nadiren kalıcı olmakla birlikte genellikle uzun süre içerisinde geriye dönüşümlüdür.

Saç Kayıpları ve Yarada Ayrışmalar: Yara yerinde aşırı gerginliğe bağlı olan saç kayıpları nadir karşılaşılan bir komplikasyondur.

Doku Kayıpları:
Nadiren ağır sigara içen hastalarda görülebilir.

 

alt
alt

Copyright Koza Saç Ekimi Medikarahan Özel Sağlık Hizmetleri Ltd. Şti Şirketine Bağlı Olarak Sağlık Turizmi Hizmeti Vermektedir. 
info@kozasacekimi.com  Telefon: 0216 368 39 33 . Web Tasarımı:Teknet Tasarım

Önemli: * Saç ekimi uygulamalarımız anlaşmalı olduğumuz hastanelerde yapılmaktadır. Gizlilik Politikası ve Tüketici Hakları Bu sitenin içeriği, tıbbi ve cerrahi estetik konularında bilgi edinmek isteyen kullanıcıları bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır.Sitede yer alan bilgiler hiçbir zaman bir hekim tedavisinin veya konsültasyonunun yerini alamaz. Site içeriği kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemizde anlatılan tüm cerrahi işlemler bilgi, yorum ve görüntüler, kişileri bilgilendirme amaçlı olup; reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır.